Disa kërkime paraprake sugjerojnë se një dietë me shumë sheqer rrit nivelet e sheqerit në gjak, duke rritur radikalet e lira dhe komponimet që nxisin inflamacionin.

 

Me kalimin e kohës, sheqeri i tepërt rrit rrezikun e obezitetit, rrit rrezikun e diabetit dhe gjithashtu mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të kushteve si kancer të caktuar dhe sëmundjeve kronike si sëmundjet e zemrës.

 

Kur flasim se sa sheqer në ditë është shumë, përgjigja nuk është plotësisht e qartë. Udhëzimet më të fundit dietike rekomandojnë që sheqernat e shtuara të përbëjnë jo më shumë se 10 për qind të kalorive ditore. Kjo është rreth 38 gramë ose 10 lugë çaji për gratë, dieta e të cilave përmban 1500 kalori ose 50 gramë (13 lugë çaji) për dietën e burrave përmban 2000 kalori.

 

Shoqata Amerikane e Zemrës dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë besojnë se këto sasi duhet të jenë më pak: 25 gramë (6 lugë çaji) në ditë për gratë dhe 36 gramë (9 lugë çaji) në ditë për burrat.

 

Këtu janë disa shenja që tregojnë se mund të hani shumë sheqer.

 

Probleme me tretjen

Disa studime sugjerojnë se sheqeri mund të zvogëlojë shumëllojshmërinë e baktereve të shëndetshme në zorrë brenda vetëm një jave, ndërsa ngadalëson sistemin tretës. Ushqimet e pasura me fibra kanë një efekt pozitiv – dhe njerëzit që hanë shumë sheqer në përgjithësi nuk hanë shumë fibra.

 

Aknet

Ndërsa ekspertët thonë se aknet nuk kanë të bëjnë me dietën për shumicën dërmuese të njerëzve, disa studime e lidhin shpërthimin e akneve me konsumimin e tepërt të ushqimeve me sheqer.

Në teori, sheqeri rrit prodhimin e hormoneve që lidhen me aknet hormonale inflamatore, të cilat zakonisht shfaqen rreth nofullës dhe gojës.

 

Luhatje humori

Disa kërkime kanë lidhur sheqerin me ndryshimet e humorit, siç është depresioni. Në fakt, sheqeri mund të ndikojë në neurotransmetuesit në trurin tuaj që rregullojnë disponimin tuaj. Sheqeri shkakton rritjen e hormonit të “ndjenjës së mirë” serotonin.

Pas një kohe, vjen një rënie e humorit, kështu që mund të ndiheni të mërzitur, nervozë dhe të lodhur.

 

Probleme me gjumin

Nëse hani një tortë ose ndonjë karamele pak para se të shkoni në shtrat, mund të shkaktojë probleme me gjumin.

 

Kariesi

Sheqeri ushqen bakteret në zgavrën e gojës, duke prodhuar acide që konsumohen në smaltin e dhëmbëve, gjë që çon në karies.

 

Fryrje

Ushqimet e pasura me sheqer mund të shkaktojnë fryrje. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se nëse jeni të ndjeshëm ndaj sheqernave si fruktoza (sheqeri në fruta) dhe laktoza (në produktet e qumështit), mund të shfaqen simptoma të tjera që janë të zakonshme për njerëzit që kanë probleme me jashtëqitje të pahijshme.

 

Presioni i lartë i gjakut

Sheqeri është më i keq për presionin e gjakut sesa kripa, sipas një studimi të botuar në revistën Open Heart. Një dietë e lartë me sakarozë në vetëm disa javë mund të rrisë presionin e gjakut. Një studim tjetër nga British Journal of Nutrition zbuloi se për çdo pije të ëmbëlsuar me sheqer, rreziku i zhvillimit të hipertensionit rritej me tetë për qind.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *