Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë i kërkoi Izraelit që të mos sulmojë Rafah “në emër të njerëzimit”.

“Jam shumë i shqetësuar për raportet e një plani izraelit për të nisur një sulm tokësor kundër Rafahut. Një përshkallëzim i ri i dhunës në këtë zonë me popullsi të dendur do të shkaktonte më shumë vdekje dhe vuajtje,” shkroi Tedros Adhanom Ghebreyesus në rrjetin social X.

Lexo edhe :

Related Posts

“Në emër të njerëzimit, i bëjmë thirrje Izraelit të mos shkojë përpara dhe të veprojë për paqe”, ka shkruar ai, duke vlerësuar se evakuimi i zonës, siç parashikohet nga plani i ushtrisë izraelite, para sulmit nuk është një zgjidhje e realizueshme.

“1.2 milion njerëz që janë në Rafah nuk kanë ku të shkojnë, nuk ka asnjë infrastrukturë shëndetësore të sigurt dhe plotësisht funksionale në të cilën ata mund të kenë akses në zona të tjera të Gazës.”

“Shumë njerëz janë shumë të uritur dhe të sëmurë për të lëvizur përsëri,” shkroi shefi i OBSH-së.

Izraeli njoftoi dje se kryeministri Benjamin Netanyahu miratoi planet operacionale të ushtrisë izraelite për një sulm në Rafah, në pjesën jugore të enklavës palestineze në kufirin me Egjiptin, ku një numër i madh palestinezësh janë strehuar pasi janë dëbuar nga izraelitë. ofensivë në veri, qendror dhe jug të Rripit të Gazës.

Sulmi i paralajmëruar izraelit, kundër të cilit Shtetet e Bashkuara dhe OKB kanë lëshuar paralajmërime të përsëritura, mund të ndodhë nëse nuk ka marrëveshje për armëpushim ose pas një armëpushimi të mundshëm gjashtëjavor./vizionplus.tv/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *