Shtetet e bashkuara të Amerikës, Japonia dhe Koreja e Jugut kanë paralajmëruar për një përgjigje  të pashembullt nëse Koreja e Veriut  kryen testin e bombave bërthamore. Uashingtoni dhe aleatët  besojnë se vendi komunist mund  të rinis testimin për herë të parë që nga viti 2017.

 

“Ne u pajtuam se një përgjigje në shkallë të pashembullt do të ishte e nevojshme nëse Koreja e Veriut kryen testimin e shtatë bërthamor”, tha në një konferencë për media në Tokio zëvendësministri i Jashtëm i Koresë së Jugut. Ai foli në krahë të homologëve të tij japonez dhe amerikan.   

 

Koreja e Veriut ka testuar një numër të paprecedentë të armëve gjatë këtij viti, duke lëshuar dhjetëra raketa balistike, përfshirë edhe një që fluturoi mbi Japoni.

 

I zemëruar nga aktivitetet ushtarake të Koresë së Jugut, Phenjani javën e kaluar lëshoi një breshëri plumbash nga bregdeti i tij, në shenjë paralajmërimi për fqinjin jugor.

 

Në shtator, aeroplanmbajtësja amerikane Ronald Reagan, dhe anije të tjera luftarake zhvilluan stërvitje të përbashkëta me forcat koreano-jugore.

 

Kjo ishte hera e parë që nga viti 2017 që një aeroplanmbajtëse amerikane u përfshi në stërvitje ushtarake me Korenë e Jugut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *