Një peshkop dhe disa persona të tjerë janë goditur me thikë gjatë një predikimi në Sidnei që po transmetohej në internet, raportojnë mediat lokale.

Ngjarja thuhet se ka ndodhur mbrëmjen e së hënës në periferi të Wakeley.

Policia iu përgjigj njoftimeve se një numër njerëzish ishin plagosur me thikë, por tha se asnjë nga lëndimet e tyre nuk ishte rrezik për jetën.

Ata shtuan se një burrë ishte arrestuar dhe po i ndihmonte në hetimet e tyre.

Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë arme u përdor në sulmin, i cili raportohet të ketë ndodhur në kishën Christ The Good Shepherd.

Në videon e transmetuar drejtpërdrejt në predikim, një burrë i veshur me rroba të errëta mund të shihet duke iu afruar peshkopit përpara se të shfaqet për ta goditur.

Më pas disa persona të tjerë tentojnë të ndërhyjnë dhe dëgjohen britma tmerri.

“Personat e plagosur pësuan lëndime jo kërcënuese për jetën dhe po trajtohen nga mjekët e ambulancës së NSW”, tha policia në një deklaratë.

Sulmi me thikë vjen disa ditë pasi gjashtë persona u vranë në një qendër tregtare në të njëjtin qytet. Sulmuesi më vonë u qëllua për vdekje nga një oficer policie. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *