Tre pike te arta, tre pike për te shpresuar deri ne fund për një vend ne Europe. Roma mundi kampionin e Italisë Juventus ne javën e 36 te Serisë A duke i çuar një sinjal te forte Atalantës Inter dhe Milan.

 

2-0 ne Olimpiko me skuadrën e Ranierit qe ngjitet ne kuotën e 62 pikëve, tre pike larg vendit te trete ne renditje kur kane mbetur edhe dy jave nga fundi.

 

Humbja e trete ne kampionat për “zonjën e vjetër” qe duhet theksuar zhvilloi një pjese te pare mjaft te mire pavarësisht grintes dhe karakterit te te zotëve te shtëpisë.

 

Një kontroll i mire i lojës nga ana e miqve duke i besuar këmbëve te Pjanic për te dhëne ritëm dhe duke i dhënë mundësi Emre Xhan për thellësinë dhe vertikalizimet.

 

Dhe pikërisht nga këmbët e gjermanit erdhi dhe rreziku i pare ne portën e Mirantes përpara se ti bënte balle kuadrados por edhe te majtës se Dibales.

Roma u kundërpërgjigj me traversën e pelegrinit ndërkohë qe Juventus mori me shpejtësi kontrollin duke reaguar me Dibalen por edhe njëherë Mirante me ndihmën edhe te shtyllës mbajti portën e paprekur.

 

Ne pjesën e dyte skuadra e Alegrit e nisi me një kontroll te lojës madje ishte Ronaldo i cili gjeti rrjetën i pari por gjyqtari kryesor e anuloi për pozicion jashtë loje.

 

Mirante bllokoi një te majte te Emre Xhan ndërsa Shezni u detyrua te ndalonte El Sharawy.

 

Sulme dhe kundërsulme ne një ndeshje qe u ndez ne fundin e takimit. Ne përpjekje te dëshpëruar për te tentuar maksimumin Roma ja arriti ne fund duke vene shpirtin dhe zemrën ne fushe.

 

Fillimisht Florenzi arriti te befasonte ne minutën e 79 Sheznin ndërsa ne fundin e takimit ishte Edin Xheko i cili solli qetësinë ne kampin e skuadrës nga kryeqyteti duke përfunduar ne mënyrën me te mire një kundërsulm te shpejte . Dy javët e fundit drithëruese ne serine a ne luftën e skuadrave për t’iu bashkuar Champions League sezonin e ardhshëm.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.