Ne javën e 37 te kampionatit italian Napoli iu përgjigj ne mënyrën me te mire rivaleve te Romes, duke shpartalluar Fiorentinen. 4-1 ne San Paolo per skuadrën e teknikut Sarri, e cila gjeti rrjetën qe ne minutën e 8 me Kulibali. Insinje dyfishoi shifrat ne minutën e 36 duke sjelle qetësinë ne kampin napolitan. I njëjti ritëm edhe ne pjesën e dyte ku u shënuan tre gola ne harkun kohor te 7 minutave.

Fillimisht Insinje shënoi golin e trete per Napolin, përpara se Ilicic te ngushtonte diferencën tre minuta me vone ne te 60-en. Por rrjeta e sllovenit ishte sa per statistike, pasi ne nje ndeshje ku nuk vihej ne dyshim fitorja per vendasit, përsëri Insinje vulosi rezultatin përfundimtar 4-1. Kur ka mbetur nje jave nga fundi, Napoli me vetëm nje pike diference vazhdon ti ushtroje presion romes se vendit te dyte qe përkthehet ndryshe pjesëmarrje direkte ne fazën e grupeve te Uefa Champions League sezonin e ardhshëm.

Me tre gola te Fabinjo Jemerson  dhe Jorge kampionet e sapo kurorëzuar te Francës, Monako fituan 3-2 ne Rene duke e mbyllur ne menyren me te mire sezonin. Ne përfundim te Ligue 1, skuadra e Principatës grumbulloi 95 pike, 8 me shume se Paris Sg te vendit te dyte. Per parisienët vetëm 1-1 ndeshja e fundit ne shtëpi me Caen, por jane skuadra e dyte pjesëmarrëse ne Champions League.

Ne fazën e play-offit te turneut prestigjioz do te marre pjese skuadra surprize Nicce qe barazoi 3-3 ne Lion. Këta te fundit vitin e ardhshëm do te mjaftohen vetem me pjesëmarrje ne kompeticionin e vogël te europes se bashku me Marseje, qe nga ana e saj mundi ne Velodrom Bastian me rezultatin e ngushte 1-0.