Derbi duket se i beri mjaft mire Lacios qe ne javën e 27 te serisë A fitoi pa probleme ne Bolonja, duke zbritur nga vendi i katërt Atalanten dhe duke i ushtruar presion Napolit. Ne Dal Ara skuadra e Simone Incagit fitoi me rezultatin 2-0, duke u ngjitur ne kuotën e 53 pikëve. Një ndeshje e realizuar ne mënyrën me te mire per skuadrën nga kryeqyteti italian qe shpreson ne nje renditje sa me te mire deri ne fund te sezonit. Ne te kundërt per Bolonjen ne humbjen e katërt radhazi përsëri nje tjetër sfide ku vuajtën mjaft per te krijuar raste, ndërsa vuajnë mjaft mungesën e nje bomberi per te finalizuar. Takimi u vendos nga Imobile autor i nje dopiete. Fillimisht sulmuesi i Lacios zhbllokoi shifrat qe ne minutën e 9 ne nje gjuajtje me koke per te dyfishuar shifrat 16 minuta nga përfundimi i kësaj sfide. Për gjate gjithë ndeshjes ne portën e Lacios, Thoma Strakosha i cili ne përfundim te kësaj sfide u vlerësua me notën 6 nga media italiane.

 

Monako u rikthye e vetme ne krye te renditjes se kampionatit Francës pas fitores se thelle ne javën e 28-te. Ne Luigji i Dyte skuadra e principatës shpartalloi 4-0 Nantes duke u ngjitur ne kuotën e 65 pikëve, tre me shume se Paris Sg dhe Nice. Një test i vërtete per skuadrën e Jardim qe po përjeton nje moment mjaft te mire ketë sezon ne luftën per titull. Vendasit gjeten shume shpejt rrjetën qe ne minutën e 4 me Mbape, ndërsa ne fundin e pjesës se pare shënuan edhe dy gola te tjerë me Germain dhe përsëri 18-vjecari i talentuar Mbape. Ne pjesën e dyte ishte Fabinjo qe nga pika e bardhe e penalltisë vulosi shifrat përfundimtare 4-0.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *