Ne takimin e fundit te javës se 19 te serisë A, Juventus arriti nje fitore te rëndësishme ndaj Samdorias, duke u ngjitur ne vend te dyte ne renditjen e përgjithshme me pike te barabarta me Inter. Ne Marasi, zonja e vjetër fitoi 2-1 përballe nje skuadre qe vinte pas dy fitoreve rresht dhe për me tepër ndaj Xhenoas ne derbi. Takimi u zhbllokua ne minutën e 17 me një gol qe mbajti per autor Pol Pogba. Me fillimin e pjesës se dyte Kedira dyfishoi rezultatin, ndërsa Dibala dhe Morata dështuan ne shënimin e golit te trete. Kasano rihapi lojën ne minutën e 64, por Juventus rezistoi deri ne fund, duke u larguar me tre piket. Fitorja e 9-te radhazi per Juventus qe tashme është vetëm dy pike larg vendit te pare. Gjithsesi pas humbjes se Inter ndaj Sasuolos dhe fitores ne frosinone te Napolit, kampion te dimrit u shpallen këta te fundit ne krye te ne kuotën e 41 pikëve.

Altetiko e Madridit fitoi me rezultat te pastër 2-0 ne Vigo ndaj Celtes ne javën e 19 te La Liga, duke mbajtur vendin e pare ne renditjen e përgjithshme. Pas nje pjese te pare pa gola, skuadra e Simeones qe me fillimin e te dytës kur Grizman pas nje pasimi te Vieto mposhti portierin kundërshtar. Takimi u mbyll ne minutën 80 ne favor te miqve kur Karasko shënoi golin e dyte ne rezultatin përfundimtar 2-0. Me kete fitore Atletiko kalon ne kuotën e 44 pikëve, dy me shume se Barcelona edhe pse me këta te fundit me një ndeshje me pak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *