Seria A, Milan mund Fiorentinen

Milan mundi Fiorentinen ne sfidën e vlefshme për javën e 20-te te kampionatit italian, duke u ngjitur ne vend te 6-te ne renditje e duke ju kthyer luftës per një vend ne kupat e Evropës sezonin e ardhshëm. Ne San Siro, kuqezinjtë fituan me rezultatin e pastër 2-0 ne një ndeshje perfekte dhe te dominuar faktikisht sidomos gjate pjesës se pare. Goli i pare erdhi qe ne minutën e 4 me autor kolumbianin Baka. Me fillimin e pjesës se dyte, u duk se skuadra e Paolo Souzes do te reagonte pas rasteve te Kalinic, por me kalimin e kohës Milan ishte mjaft i kujdesshëm, per te administruar rezultatin deri ne minutën e 88 kur vulosi rezultatin përfundimtar 2-0. Për Fiorentinen, është humbja e dyte rresht ne vend te katër ne kuotën e 38 pikëve.

Barcelona e ekzagjeron ne spanje

Barcelona shpartalloi Atletik Bilbao 6-0 ne javën e 20 te kampionatit spanjoll, duke mbajtur distancën prej 2 pike me vendin e pare, ndërsa ka edhe një ndeshje me shume për te zhvilluar. Përballe skuadrës me te cilën do te ndeshet përsëri te martën per kupën e mbretit, katalanasit ishin edhe me shume fat kur qe ne minutat e para kundërshtari u detyrua te luaj me 10 lojtare pas daljes me te kuqe te portierit Iraizoz, i cili pengoi Suarez ne zone. Nga pika e bardhe, Mesi kaloi ne avantazh skuadrën e tij. Dyfishimi i rezultati erdhi ne minutën e 31 nga braziliani Neymar. Me nje lojtar me pak, basket ishin te pafuqishëm per te reaguar, ndërkohe qe vendasit e çuan edhe 4 here topin ne rrjetë ne pjesën e dyte, gola qe mbajtën firmën e Luis Suarez tre te tille dhe Ivan Rakitic. Ne vend te pare, vazhdon te kryesoje Atletiko Madrid ne kuotën e 47 pikëve, dy me shume se Barcelona dhe 4 pike larg Realit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *