Armando Sadiku duket se nuk di më të ndalet në Zvicër, ku ka shënuar për herë të dytë radhazi me Luganon. Sulmuesi shqiptar ka qenë protagonisti kryesor në barazimin 1-1, që skuadra e drejtuar nga Tramezani mori në transfertë ndaj Vaduzit. Elbasanasi shënoi golin e vetëm për ekipin e tij, në një ndeshje ku ai përballej me të kaluarën, pasi vetëm një vit më parë shënonte te Vaduzi, të cilin e ndihmoi që të mbijetonte në Superligën zvicerane.
Ishin vendasit që kaluan fillimisht në avantazh gjatë pjesës së parë. Megjithatë, gjërat ndryshuan në të dytën, kur goleadori i Kombëtares kuqezi arriti të barazojë shifrat. Sadiku diti të shfrytëzojë mjaft mirë një asist të Mizrakit në minutën e 65’, duke e dërguar topin në rrjetë me kokë. Pas këtij goli, rezultatii i ndeshjes nuk ndryshoi më, duke bërë që Lugano të marrë një pikë me vlera ndaj një rivali direkt në luftën për mbijetesë. Ndërsa për Sadikun ishte realizimi i dytë radhazi, pas atij të shënuar javën e kaluar, në fitoren përballë Grasshopersit.
Kaq ka mjaftuar që sulmuesi i Shqipërisë të meritojë edhe zgjedhjen në 11-shen më të mirë të javës, në përfundim të javës së 21-të të kampionatit në Zvicër. Ndërkohë, rëndësinë që po marrin golat e elbasanasit për Luganon duket se e ka kuptuar edhe presidenti Renzeti, i cili nuk ka kursyer një batutë: “Me një gol në ditë nga Sadiku, mbahet larg edhe… mjeku!”.