Superliga Zvicerane nis fazën vendimtare te saj ne shenjen e shqiptareve. Ne ndeshjet hapëse te javës se 19 Armando Sadiku dhe Vaduzi kane fituar një ndeshje te vlefshme per 6 pike. Kjo sepse kane mundur kundërshtarin direkt ne luftën per te qëndruar ne kategorinë superior Luganon. Ne transferten e vështire Sadiku ka shënuar 2 gola ne rezultatin final 2-5 dhe Vaduz i afrohet ne 1 pike distance Luganos kundërshtare. Skuadra e Vaduzit qe përfaqëson principatën e Lihtenshtejnit ne kampionatin zviceran e ka nisur mjaft mire dhe ne minutën e 3 kaloi ne avantazh me ane te Grippos. Ne minuten e 45 vjen nje kundërsulm i miqve dhe Sadiku nuk fal, duke shënuar golin  e 6 sezonal. Ne te 60 serish një situate e njëjte dhe Sadiku nga jashtë zonës i çon shifrat ne 0-3. Kukurozovic shënon dhe te katërtin e megjithëse Lugano shkurton diferencat ne 2-4, Janjatovic shënon golin e 5 per Vaduz dhe nuk ka me histori. Sadiku kaloi ne merkaton e dimrit nga Zyrihu te Vaduzi dhe menjëherë ne ndeshjen e pare vjen nje dygolesh. Mjaft i mire ka qene edhe debutimi i nje tjetër shqiptari qe serish po fut ne lufte Zvicrën me Shqipërinë dhe pse jo edhe me Kosovën. Florian Kamber e ka nisur nga minuta e pare me Grashopers ne transferten e Bernes kundër Jang Boys, sepse do te jete pikërisht ai qe do t’i zëre vendin Shani Tarashajt, kur ky te largohet ne drejtim te Anglisë ne fund te sezonit. Dhe Kamberi nuk zhgënjen, por shënon dhe nje gol alla Ibrahimovic, duke siguruar nje pike ne transferte. Me pare vendasit kishin kaluar ne avantazh me Horo.Por vetëm 3 minuta me pas Kamberi ka ketë ide gjeniale dhe e çon topin me take ne rrjete. Përfundon 1-1 me nga 1 pike per te dy skuadrat. Nanta e Lorik Canes ka barazuar 0-0 ne Tuluze, ndërsa po me te njëjtin rezultat edhe Konyaspori ka mbyllur transferten e Stambollit kundër Gallatasarait. Alban Meha ka luajtur per 89 minuta dhe ka patur nje rast te mire kur me nje goditje nga jashtë zonës vuri ne vështirësi Musleren. Te dy skuadrat ku luajnë shqiptare Konyaspori i Mehes dhe Istanbulspori i Cikalleshit gjenden ne zonën e Europes ne renditje.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *