Ukraina dhe Rusia po tentojnë të gjejnë gjuhën e përbashkët për të rifilluar eksportet e grurit nga portet ukrainase.

 

Ministri i jashtëm ukrainas Dmitry Kuleba deklaroi për mediat se Kievi dhe Moska janë pranë thyerjes së ngërçit për eksportet dhe se topi është në fushën e Rusisë.

 

 

DMITRY KULEBA

MINISTRI I JASHTËM UKRAINAS

 

Jemi dy hapa larg arritjes së një marrëveshjeje me Rusinë. Ne jemi në fazën përfundimtare dhe tani gjithçka varet nga Rusia. Nëse ata duan, eksportet e grurit do të fillojnë së shpejti.

 

Ukraina është një nga eksportueset kryesore të grurit në botë, por nuk ka mundur ta dërgojë produktin për shkak të luftës me Rusinë. Perëndimi e ka akuzuar këtë të fundit për  rritjen e çmimeve të ushqimeve në botë.

 

Por sot negociatorët nga Rusia, Ukraina, Turqia dhe OKB do të takohen në Stamboll për të diskutuar situatën dhe për gjetjen e një zgjidhjeje për vazhdimin e eksporteve të sigurta të grurit nga Deti i Zi, pasi kriza globale e ushqimit po vazhdon të përkeqësohet.

 

Fokusi në këtë takim pritet të jetë në lejimin e anijeve ukrainase në eksportin e grurit, pasi Rusia të pranojë një armëpushim në det dhe Turqia si vend negociator të kujdeset që anijet të mos përdoren për kontrabandë armësh.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *