CSKA e Moskës mori kryesimin ne renditjen provizore pas fitores se thelle 3-0 ne Ekaterinburg ndaj Ural ne sfidën hapëse te javës se 26 te kampionatit rus te futbollit. Ne “Bank Arena” ne takimin, i cili u transmetua drejtpërdrejt ne Tring, moskovitët nuk e vunë per asnjë çast ne dyshim fitoren përballë vendasve dhe tashme janë ne krye me dy pike me shume se Rostov. Pas presionit te vazhdueshëm, e ashtuquajtura skuadra e armatës gjeti rrjetën ne minutën e 19 me Olanare. Edhe pse Ural e nisi mjaft mire pjesën e dyte ishin përsëri miqtë qe goditen këtë radhe me një tjetër nigerian Ahmed Musa ne minutën e 59. Te dorëzuar nga ky rezultat Ural qe ndodhet ne nje pozicion komod ne renditje, pësoi edhe golin e trete ne minutën e 75 nga talenti Alan Dzagoev. Zenith Shën Peterburg arriti nje fitore te thelle ne Petrovski 4-1 ndaj Kuban Krasnodar duke ju afruar edhe me shume renditjes se përgjithshme. Kampionet ne fuqi shënuan te paret ne minutën e 21me Oleg Shatov por u surprizuan tre minuta me vone Seleznyov ktheu gjithçka ne baraspeshe duke realizuar per kuban. Gjithsesi ky rezultat zgjati deri ne minutën e 39 kur Dzujba kaloi përsëri ne avantazh vendasit. Me emra me cilësore, skuadra e Villas Boas do te shënonte edhe dy here te tjera ne pjesën e dyte. Fillimisht Hulk ne minutën e 65 shënoi golin e trete ndërsa 7 minuta me vone braziliani shërbeu për te Oleg Shatov, i cili vulosi shifrat përfundimtare 4-1.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *