Humbje shokuese për Holandën ne ndeshjen e peste te vlefshme per eliminatoret e botërorit grupi A. Ne Sofje,  tulipanët u munden 2-0 nga vendasit e Bullgarisë, qe u ngjiten ne vendin e trete ne kuotën e 9 pikëve, dy me shume tashme se skuadra e Deni Blind.

 

Një fillim mjaft i mire per te zotet e shtëpisë, te cilët e panë veten ne avantazh qe ne minutën e 5 me Delev qe shfrytëzoi nje përgjumje te De Ligt per te mposhtur me pas portierin Zoet. Ishte po sulmuesi bullgar qe ne minutën e 21 dyfishoi rezultatin. Ne fundin e pjesës se pare, Dost preku shtyllën, ndërsa Holanda e gjitha ne sulm ne te dytën, por pa arritur te mposhte portierin Mihailov. Me këtë rezultat, tulipanët rrezikojnë tashme te mbeten jashtë finaleve te botërorit Rusi 2018.

 

 

Vendi i pare ne këtë grup mbahet nga Franca, e cila fitoi ne Luksemburg, 3-1. Oliver Giroud zhbllokoi shifrat e takimit ne minutën e 28, por vendasit surprizuan 6 minuta me vone kur Joakim ktheu ne gol nje penallti te mare nga Da Mota, pas nje faulli te Matuidi. Barazimi zgjati vetëm tre minuta kur gjyqtari akordoi nje tjetër penallti këtë here ne favor te francezeve. Nga pika e bardhe Grizman kaloi përsëri ne avantazh miqtë. Goli i sigurisë per skuadrën e Deshamps erdhi ne minutën e 77 nga Giruoud.

 

 

Portugalia mbajti vendin e dyte ne grupin B pas fitores se thelle 3-0 ndaj Hungarisë. Ne Da Luz,  miqtë rezistuan 32 minuta loje kur Andre Silva kaloi ne avantazh skuadrën e tij. 4 minuta me vone radha i erdhi Kristiano Ronaldos te dyfishonte shifrat përpara se kapiteni Luzitan te vuloste rezultatin përfundimtar ne minutën e 65. Një tjetër rezultat surprize erdhi edhe nga Brukseli, ku Belgjika dhe Greqia u ndanë ne barazim 1-1. Edhe pse nje pjese e pare e dominuar nga vendasit. Felaini, Mertens dhe Naingolan nuk arritën te mposhtnin portierin Kapino. Me fillimin e pjesës se dyte helenet surprizuan, kur ne minutën e 46 Mitroglu zhbllokoi shifrat. Tahsidhis ne minutën e 65 la skuadrën me nje lojtar me pak, gjithsesi greket rezistuan deri ne minutën e 89, kur u detyruan te dorëzoheshin përballë sulmuesit Potent Lukaku.

 

 

Pak përpara firshellimes finale, Greqia me 9 lojtare pas daljes me te kuqe edhe te futbollistit Xhavela. Pas këtij barazimi kryeson grupin Belgjika me 13 pike, e ndjekur nga Greqia me dy dhe Bosnja 3 pike me pak.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *