Kryeministrja rumune Viorica Dancila ka njoftuar se Rumania do të zhvendosë ambasadën e saj nga Izraeli në Jerusalem.

 

Kryeministrja I bëri deklaratat në samitin e AIPAC në Uashington ç’ka solli dhe pakënaqësi në vendet e BE pasi doli kudnër qëndrimit të këtyre të fundit.

 

Ajo tha se se Rumania ka ndërmend të zhvendosë ambasadën e saj nga Tel Avivi në Jeruzalem, pasi sipas saj, ky është kryeqyteti I Izraelit.

 

Shumica e vendeve me marrëdhënie diplomatike me Izraelin kanë ambasadat e tyre në Tel Aviv. Edhe pse Izraeli e konsideron Jerusalemin si kryeqytetin e saj, ai nuk njihet si e tillë nga bashkësia ndërkombëtare.

 

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu i kërkoi Dancilës të lëvizë ambasadën e Rumanisë kur vizitoi Izraelin në janar.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *