Epidemiologu Artan Simaku ka folur për shifrat e larta të të infektuarve gjatë muajit janar.

 

Në një lidhje me Skype në studion e lajmeve në Vizion Plus, Simaku theksoi se që nga mesi I muajit dhjetor ka pasur bashkëqarkullim të gripit dhe të variantit omicron e delta.

 

“Që nga mesi i muajit dhjetor kemi qarkullim intensive edhe të gripit, gjë të cilin nuk e kishim në sezonin e kaluar. Ka bashkëqarkullim të gripit dhe të varianit Omicron e Delta. Prandaj ka edhe rritje të infeksioneve. Ne e kemi theksura që në fillim të muajit dhjetor që në janar do të bëhët Omicron, variant dominues ashtu siç po ndodh”, tha Simaku.

 

Më tej ai theksoi se bashkëqarkullimi i gripit e përkeqëson situatën.

 

“Megjithëse gripi ka një temperaturë më të lartë që vazhdon disa ditë më tepër sesa Covid”, tha epidemiologu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *