14 persona kanë ndërruar jetë, si pasojë e rrëzimit të një helikopteri ushtarak në Azerbajxhan, ndërsa dy të tjera mbetën të lënduar. Mes viktimave, 6 ishin ushtarë.

 

Helikopteri u rrëzua në rajonin Hizi të Azerbajxhanit gjatë një fluturimi stërvitor.

 

Incidenti vjen dy javë pas përleshjeve midis Armenisë dhe Azerbajxhanit që kërcënuan të prishnin armëpushimin që i dha fund luftës midis dy vendeve vitin e kaluar për kontrollin e Nagorno-Karabakut.

 

Lufta gjashtëjavore mori më shumë se 6,500 jetë dhe përfundoi në nëntor 2020 me një armëpushim të ndërmjetësuar nga Rusia. Marrëveshja bëri që Jerevani të lëshonte një pjesë të territoreve që kishte kontrolluar për dekada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *