Gazment Bardhi ka marre mbeshtetjen e 19 deputeteve demokrate duke u zgjedhur kryetar i Grupit Parlamentar, pas doreheqjes se Enkelejd Alibeajt.

 

Mes firmetareve eshte edhe Lulzim Basha, por bie ne sy se Enkelejd Alibeaj nuk e ka mbeshtetur Bardhin ne detyren e re.

 

Gjithashtu asnje prej deputeteve qe njohin Sali Berishen si kryetar te pd nuk kane firmosur pro gazment bardhit, me perjashtim te Xhelal Mziut i cili per disa muaj doli ne krah te Berishes, por ne fushate u distancua nga koalicioni “Bashke Fitojme”.

 

Nderkaq grupimi qe mban logon e Partise emokratike ende nuk ka zgjidhur çeshtjen e drejtimit te PD.

 

Alibeaj ne momentin e doreheqjes deklaroi se mesditen e kesaj te premteje do te mblidhej kryesia per t’ia dhene drejtimin e PD-se nje trupe kolegjiale.

 

Por anetaret e Kryesise nuk kane marre asnje njoftim, pasi Sekretari i Pergjithshem, Gazment Bardhi i cili ka kompetencen per thirrjen e Kryesise, vendosi te mos e mbledhe.

 

Deri tani brenda ketij grupimi ka dy linja; ajo e alibeajt qe PD duhet te drejtohet ne menyre kolegjiale dhe linja e gazment bardhit qe drejtimin e merr sipas statutit Jorida Tabaku.

 

Mbetet per tu pare se cila prej ketyre linjave gezon shumicen e mbeshtetjes ne kryesine e PD.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *