45 persona  mes tyre edhe fëmijë  janë vrarë  nga një sulm kamikaz me bombë gjatë një tubimi politik në Pakistan.

 

Sulmi në të cilin raportohet se gjithashtu se u plagosen 200 persona15 prej tyre ne gjendje te  rende shendetesore  ndodhi në provincen veriperëndimore të Pakistanit, Bajur, pranë kufirit me Afganistanin .

 

Ndërsa lideri i partisë islamike po mbërrinte bomba shpërtheu duke shkaktuar njërin prej sulmeve më gjakderdhëse në vitet e fundit në Pakistan.

 

Autoritetet e bllokuan zonën dhe paralajmëruan se numri i viktimave  mund të rritet.

 

Policia në Bajur u shpreh se sulmi u krye nga një person, i cili  shpërtheu jelekun e tij  të mbushur me eksplozivë pranë zonës ku ishin ulur disa liderë të lartë të partisë. Autoritetet thone se shteti islamik  i cili vepron në Afganistan mund të jetë përgjegjës për sulmin.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *