Trajneri Kombëtares shqiptare, Edoardo Reja, dhe kapiteni Elseid Hysaj, kanë dalë ditën e sotme në konferencën zyrtare për shtyp përpara ndeshjes miqësore që Shqipëria do të luajë nesër në mbrëmje në orën 19:45 në Barcelonë ndaj Spanjës.

Reja vlerësoi forcën e kundërshtarit dhe u shpreh se kuqezinjtë i kanë cilësitë për t’i surprizuar kundërshtarët dhe se skuadra duhet të qëndrrojë kompakte për të arritur një rezultat të mirë. “ Futbollin spanjoll e njofim dhe e vlerësojmë sepse ka luajtur gjithmonë mirë me topin. Ka një filozofi të veҫantë dhe dua ti bëj komplimentat e mija Luis Enrikes sepse është duke bërë një punë shumë të mirë prej katër vitesh. Unë e kam njohur që nga koha kur ishim në Romë që të dy, ai te Roma dhe unë te Lazio. Ai ishte pak më i ri dhe unë disi më ekspert. Mua më ka shkuar mirë sepse kam fituar dy herë derbin, atij disi më keq sepse humbi. Por ndërkohë e kam thënë dhe i kam uruar që të bënte një karrierë të madhe e kështu ndodhi. Kjo sepse përpara se të vinte në Romë kishte stërvitur Barcelonën B, ishte i ri akoma, ndërkohë që më mbrapa u bë një trajner i madh, por mbi të gjitha një njeri i madh që meriton vlerësimin tim të madh. Nesër vlen loja apo rezultati? Si loja ashtu edhe rezultati. Nuk mund të ndahen dot. Dua që të dal nesër nga ky stadium me një paraqitje shumë të mirë. Të mos përsërisim më paraqitje si ajo me Anglinë dhe Francën më parë. Do të më pëlqente të jemi kompetitiv përtej rezultatit që ka një rëndësi relative sepse është një ndeshje miqësore. Do të më pëlqente të bënim një ndeshje të mirë sepse siҫ kam thënë këto janë eksperienca që do na shërbejnë sepse luajmë kundër një skuadre të madhe. Do të shikojmë se në ҫfarë niveli kemi arritur. Kam ndjesinë që po përmirëohemi sa më shumë kohë kalojmë bashkë dhe duhet të vazhdojmë në këtë rrugë. Ne duhet të bëjmë eksperiencë ndaj skuadrave të mëdha sepse kemi luajtur më parë ndeshje të tilla, si me Ҫekinë, Uellsin, Poloninë e kemi bërë mirë ndaj Hungarisë, kështu që kjo rritje duhet të vazhdojë. Këto janë ndeshje që shërbejnë për të kuptuar se në ҫfarë pike kemi arritur. Nëse jemi kompetitiv, nëse jemi më pak kompetitiv, nëse jemi përmirësuar. Këto janë eksperienca të rëndësishme. Unë në fakt Federatës i kisha kërkuar dy miqësore të rëndësishme ku mund të bëjmë vlerësime. Këto janë teste për të parë këtë rritje. Djemtë janë të bindur për cilësitë e tyre, po punojnë mirë dhe janë një grup i bukur. Nuk do ta tërheqin këmbën mbrapa sepse duan të bëjnë mirë. Janë ndeshje këto si me Spanjën ku edhe mua do të më pëlqente të luaja ndeshje të këtij niveli. Mendoj se djemtë janë entusiastë përpara këtyre ndeshjeve ku duan të tregojnë cilësitë dhe uroj që të bëjmë një ndeshje të mirë. Ne fizikisht duhet të jemi në maksimum sepse për të konkuruar Spanjën teknike duhet të vraposh dhe ne në grupin tonë kemi lojtarë që kanë këto cilësi dhe e kanë treguar. Kanë rezistencë të madhe një karakter të shkëlqyer. Nuk jemi një skuadër që dorëzohet kollaj. Kemi një grup që në këtë drejtim ka dhënë gjithmonë maksimumin. Ne duam t’ja lëmë Spanjës topin gjithmonë, mjafton që ti lejojmë pak mundësi shënimi. Ka pak rëndësi mbajtja e topit, varet nga paraqitja dhe nga rezultati sepse gjithësecili ka filozofinë e tij të lojës. Të Spanjës e dimë dhe ҫdo skuadër ndaj Spanjës është në vështirësi në këtë drejtim. Ne sigurisht që do të kemi vështirësi në disa momente por ne i kemi armët, shpejtësinë në fazën sulmuese dhe në krah, cilësi për ti surprizuar. Ky është qëllimi jonë. Në mesfushë nuk duhet të lejojmë hapësira. Duhet të luajmë si skuadër dhe nuk duhet të mendojmë për paraqitje individuale sepse është e qartë që kush do të tentojë nesër ti zgjidh momentet vetëm do gabojë sepse kjo nuk është ndeshje për të bërë këtë. Duhet të luajmë si skuadër. Duhet të jemi shumë kompakt, shumë të mbyllur dhe mos ti japim hapësirë atyre për të pasur pasime filtruese. Nëse i lejojmë hapësira, me cilësitë që kanë, mund të na vendosin në vështirësi të mëdha. Duhet të jemi shumë të kujdeshëm dhe të përqendrruar për 90 minuta. Nuk di kush do të luajë. Nesër në mëngjes do të bëj stërvitjen e fundit dhe do të vendos. Por ndërkohë më kanë dhënë përshtypjen që janë të gjithë në formë e kush do të zbresë në fushën e lojës do të jetë mirë fizikisht sepse e kam dalluar këtë gjë në këto 4 ditë që jemi bashkë. Nëse shikoni lojtarët tanë, luajnë të gjithë. Kemi 5 sulmues dhe kanë luajtur të gjithë dhe kanë të gjithë gjëndjen e mirë për të luajtur ashtu si edhe mesfushorët. Lojtarët tanë luajnë dhe aktivizohen në klubet e tyre. Jam i sigurtë që kë do të zgjedh do të më japë një paraqitje të mirë. Nuk është se nuk dua ta zbuloj formacionin por nuk më duket korrekte sepse më përpara duhet të flas me lojtarët pa folur me ta. Kush do të zbresë në fushën e lojës do më japë maksimumin. Unë bëj gjithmonë diskutimin në nivel kolektiv dhe asnjëherë aspektin individual. Nuk duhet të fokusohemi ke aspekti individual. Unë dua të luajmë me skuadra të rëndësishme, të forta, me cilësi për të parë sase jemi rritur. Do të më pëlqente të luanim ndaj Maqedonisë së Veriut për të parë sesa kompetitiv jemi ne përballë tyre, që të na ndihmojë për tu rritur. Grupi i të rinjve? Kemi marrë këtë herë element të rinj. Asllani përshembull luan titular me Empolin dhe titular. Kemi një lojtar të 2002 si Bajrami që pavarsisht se luan me të rinjtë ka cilësi shumë të mira dhe nëse do të kem mundësi do ta aktivizoj. Balliu ka qënë më parë me Panucin, tani po bën shumë mirë te skuadra e tij. Duke luajtur në Spanjë duhet të luajë këtë ndeshje. Të tjerët kanë luajtur dhe këto janë të rinjtë që dua të shof në aksion”, – përfundoi prononcimin e tij për mediat trajneri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *