Vetem pak ore pas mesazhit te forte per te finalizuar reformen zgjedhore, diplomatet me te rendesishem ne Tirane zhvilluan nje takim me liderin e opozites Basha.

Ambasadorja amerikane Yuri Kim, ambasadori i BE-se, Luixhi Soreca si dhe ambasadori britanik Dunkan Norman, biseduan per nje ore me kreun demokrat mbi negociatat per reformen.

Pas takimit asnje nga diplomatet e larte nuk pranoi te  fliste per mediat mbi qendrimet e paleve dhe nese ishte rene dakort per ndonje ceshtje.

Ditet e fundit ambasadoret i kane shpeshtuar takimet e tyre me lideret politike, ne perpjekje per te arritur sa me pare miratimin e reformes zgjedhore, qe eshte dhe nje nga kushtet e bashkimit europian per integrimin e vendit.   

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *