El Klasiko shkon per Realin e Madridit. Ne ditën homazh per nder te legjendës Johan Krojf i gjithe “Kamp Nou” u ngrit ne kembe ne nder te tij dhe ne tribune duartrokiste edhe i biri Jordi Krojf, nga fusha kane dale fitues madrilenet. Megjithëse gjate pjesës se pare Barcelona dominoi golin e avantazhit e gjeti me ane te Pike ne pjesën e dyte. Por gjashte minuta me pas Karim Benzema shpik nje akrobaci dhe barazon shifrat. Do te ket polemika me vone per nje gol te anuluar per faull te Garreth Bale dhe pozita e realit vështirësohet per shkak te daljes me karton te kuq te Serxhio Ramos. Megjithate mendon Kristiano Ronaldo qe fillimisht ndalet nga tranversa po 5 minuta para përfundimit gjen rrugën e rrjetës dhe i jep fitoren madrileneve. Ne renditje nuk ka ndryshime Reai mbetet nje pike pas Atletikos se Madridit ne vendin e trete ndërsa Barcelona eshte 7 pike larg ne vendin e pare. Juventusit i mjafton nje gol i Mario Manxhukic ne pjesën e pare ndaj Empolit per te rivendosur distancën 6 pikeshe me Napolin e vendit te dyte. Ne ndeshjen e vlefshme per javen e 31 kroati u shërbye bukur nga Pogba dhe nuk fali Brenda zones me koke. Nuk pati polemika er golin pasi u duk qarte se Manxhukic erdhi nga pas mbrojtjes nderkohe qe Lihtshtajner ne pozicion te parregullt nuk u perfshi ne aksion. Ne angli Liverpool i jep Matchpointin e pare Lesterit per t’u shpallur kampion i Anglise. Skuadra e Jurgen Klop ndal Tottenhemin ne barazim 1-1 dhe ruan edhe shanset e veta per nje renditje sa me afer kupave te Europes sezonin e ardhshëm. Te paret kaluan vendasit ne avantazh me ane te Kutinjos, por vetëm pak minuta me pas barazon Harry Kane dhe ketu mbyllet historia. Lester sot me nje fitore ndaj Sauthemptonit mund ta thelloje diferencën ne 7 pike. Ne Gjermani, Borusia e Dortmundit nuk i ndahet Bajernit. Pas fitores minimaliste te bavarezeve me golin e Riberi ndaj Frankfurtit verdhezinjte kane patur vështirësi ndaj Verder Bremenit por ne fund kane dale fitues. Aubamejang shënoi i pari ne pjesën e dyte, por Verder u përgjigj me dy gola dhe deri ne minutën e 78 ishte ne avantazh. Kagava dhe Ramos përmbysen gjithçka ne fund dhe diferenca mes dy skuadrave është serish 5 pike kur ka edhe 6 jave per t’u luajtur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *