Në Spanjë, Reali i Madridit ka shtuar presionin ndaj Barcelonës. Skuadra “los blankos” fitoi një duel shumë të vështirë 2-1 kundër Athletic Bilbaos në transfertë në javën e 28-të dhe tani diferenca nga katalanasit e vendit të dytë është rritur ne 5 pikë, me skuadrën e Luis Enrikës e cila në këtë mënyrë është e detyruar të fitoje të dielen në mbrëmje kundër Valencias.

Sfide e fortë dhe në shumë raste e tensionuar në San Mames, ku megithë situatën e shkelqyer të Bilbaos ishte Benzema që kaloi ne avantazh Realin pas një pasimi të Ronaldos.

Pjesa e parë u mbyll 0-1, ndërsa në minutëne 65 ishte Aduriz që me kokë barazoi shifrat.

Megjithatë gezimi i të zotëvë të shtëpisë nuk zgjati shumë pasi Kasemiro tre minuta më vonë shënoi golin e fitores shumë të rëndësishme të Realit në kuadër të luftës për titullin kampion.