Edhe një here tjetër Real – Atletiko ne aktin e fundit te turneut me spektakolar te planetit. Ne 28 maj derbi i Madridit do te transferohet ne Milano ne finalen e Uefa Champions League qe premton emocione pa fund. Skuadra e Zinedin Zidan u be skuadra e dyte qe preu biletën per ne finalen e San Siros, fale fitores me rezultat minimal 1-0 ndaj Manchester City ne perballjen e dyte gjysmëfinale. 15 minutat e para mjaft te mira per vendasit me nje mesfushe te blinduar qe asfiksoi kundërshtarin fale treshes Modric-Kroos-Isco. Ne te kundërt shume pak dinamizen nga anglezet me Yaya Ture ne hije pa arritur te mbështeste Agueron, i izoluar ne qendër te sulmit, ndërkohe qe Navas dhe De Brojne nuk morën iniciativën nga krahët. Kjo i dha frymëmarrje Realit dhe ne minutën e 20 ne një aksion nga krahu i djathte Carvahal pasoi te Gareth Bale, gjuajtja e te cilit u devijua nga Fernando duke përfunduar ne rrjete. Rasti i vetëm ne pjesën e pare per te ashtuquajturit qytetaret i takoi Fernandinjos ne minutën e 44, por pa arritur te barazonte shifrat. Edhe pjesa e dyte i takoi skuadrës Merengez me disa raste te pastra per shënim si Luka Modric ne minutën e 52 qe u hipnotizua nga Hart apo dy tentativat e Kristiano Ronaldo. Monologue i skuadrës se Zidan arriti kulmin me traversën e Gareth Bale, ndërkohe qe anglezet me një skuadër ultra defensive te vetmin tentative  kishin gjuajtjen e Aguero ne fundin e takimit. Shume pak per Manchester Cityin qe ne gjysmëfinalen e tyre te pare historike u larguan ne nje mënyre te çuditshme pa reagim pa prove dhe pa vene zemrën ne fushe. Ne 28 maj përballe njeri-tjetrit Diego Simeone ne stadiumin ku luajti si lojtar për t’u bere  tashme legjende dhe Zinedin Zidan per te mare konfirmimin e një trajneri te madh. Altetiko per t’u hakmarrë per trofeun e vitit 2014 dhe Reali per te rrëmbyer Champiosin e 11-te ne historinë e tij.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.