Ndërsa ekspertet ngrëne dyshime se aktiviteti sizmik qe gjeneroi shpërthimi ne Korenë e Veriut, nuk ishte aq i madh sa ai i një bombe me hidrogjen, SHBA, Koreja e Jugut dhe Japonia jane te vendosura per përgjigje te përbashkët ndaj Penianit. Shtepia e Bardhe njoftoi se presidenti Obama ka zhvilluar biseda telefonike me presidentin e Korese se Jugut dhe kryeministrin japonez me te cilet ra dakord te bashkëpunoje, pasi aktet provokuese te Korese se Veriut jane te papranueshme. Zedhenesi i Shtëpisë se Bardhe John Earnest e cileson te nevojshme kryerjen e vleresimeve te pavarura per testin e Korese se Veriut. Seuli eshte ne bisedime me SHBA per te vendosur ne gadishullin Korean arme strategjike amerikane dhe njoftoi se do te riktheje propaganden me altoparlantë kunder Penianit ne kufirin mes dy vendeve. Ndersa avionë spiune amerikane u vendosen gjithashtu gjate nates ne nje baze ajrore ne ishullin Okinava ne jug te Japonise.
Edhe Keshilli i Sigurimit te OKB-se e denoi veprimin e Korese se Veriut dhe vendosi te marre masa te tjera kunder Penianit, qe po kërcënon paqen dhe sigurinë ne bote. Ndersa pamjet e testit mungojnë, Peniani publikoi foto, ku shfaqej udhëheqësi Kim Jong Un duke firmosur urdhrin per kryerjen e testit. Tashme mbetet per t’u pare sesi do te veproje aleati kryesor i Korese se Veriut, Kina, qe e ka kundërshtuar mer force testin bërthamor te saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *