Ministri i jashtem i Greqise, Nikos Dendias ka zhvilluar nje telefonate me kryeministrin Rama. Permes nje postimi ne rrjetet sociale, shefi i diplomacise greke shkruan se ne qender te bisedes me kreun e qeverise shqiptare ishin çeshtjet qe shqetesojne sot rajonin e Ballkanit.

 

Besohet se nje nga temat e folura eshte perballimi i pandemise dhe sigurimi ne kohe i vaksines kunder covid-19.

 

Ne diten e pare te vitit te ri, kryeministri Rama, pervec 500 mije dozave te siguruara nga Pfizer-Biontech,  foli per negociata me dy vende mike per te mare te tjera vaksina nga tepricat e tyre.

 

Nuk perjashtohet mundesia qe pervec vaksines, dy drejtuesit te kene biseduar edhe per çeshtjen me te nxehte  mes dy vende,  percaktimin e kufirit detar.

 

Telefonata e Nikos Dendias vjen, ne kohen kur presidenti i Greqise e dekretoi pretendimin e Athines zyrtare per t’u shtrire me 12 milje ne detin Jon.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *