Deputeti i PD, Belind Këlliçi ka komentuar deklaratat e kryeministrit Edi Rama lidhur me institucionet e drejtësisë në vend.

 

Në studion e “Quo Vadis” Këlliçi theksoi se ky është një presion nga ana e kryeministrit. Sipas Këlliçit ky është shantazh ndaj drejtësisë, në mënyrë që Rama të mbrojë ministrat dhe njerëzit e tij të afërt të përfshirë në aferën e inceneratorëve.

 

Kjo drejtësi është e varur komplet nga Edi Rama. Ky do bëjë presionet e veta po nuk është model demokratik. Ambasadorja e SHBA i dha një përgjigje. Duke qenë se kemi pasur arrestime për Fierin e Elbasanin,për Tiranën nuk kemi asnjë verdikt. Gojët e liga flasin për një ministër që është pranë Ramës dhe njerëz pranë tij, janë të përfshirë të gjithë. E shoh si shantzah të afërt ndaj drejtësië, për të mos cënuarr qeverinë, asnjë nga ministrat apo bashkëpunëtorët e tij që duhet tu prihen fletët e arrestimit”, tha Këlliçi.

 

Ai tha se deklartata e ambasadores Kim ishin kundërpërgjigje ndaj intimidimit që Rama bëri ndaj institucioneve të drejtësisë..

“Drejtësia duhet të godasë nga të gjitha anët, edhe të djathtët që kanë shkelur ligjin”, tha Këlliçi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.