PSG dhe Bennfica jane dy skuadrat e radhës qe arritën te sigurojnë nje bilete per ne çerekfinalet e Uefa Champions League. Ne mbrëmjen e dyte te ndeshjeve te kthimit ne 1 te 8 e ketij kompeticioni qe u transmetuan ne Platformën Tring dhe Vizion Pus, spikati përplasja e Stamford Brixh mes Chelsea dhe PSG. Pas fitores ne ndeshjen e parë në shtëpi, skuadra franceze triumfoi edhe ne Londër duke fituar serish 1 me 2. Kualifikim i merituar per skuadrën e Loren Blank e afte per te prodhuar nje futboll me dominues dhe me racional sesa blutë e Londrës. Ibrahimovic ka qene njeriu i ndeshjes ne kete 90 minutash pasi dha pasimin e golit te pare shënuar nga Rabiot ne minutën e 16 dhe realizoi vete golin e dyte ne minutën e 67 pas një aksioni nga e majta. Vendasit kishin barazuar përkohësisht rezultatin ne minutën e 27 me ane te Diego Kostes, i cili ne fillim te pjesës se dyte la fushën e lojës i dëmtuar. Ky ishte sezoni i dyte radhazi qe PSG eliminon Chelsean ne fazën e 1 te 8 te Uefa Champions League. Ndërkohe ne perballjen tjeter ne Rusi, Benfica fitoi serish kundër Zenitit duke shkuar ne 8 me te mirat këtij kompeticioni. Pasi kishin fituar ne sfidën e pare ne Lisbone 1 me 0, shqiponjat luzitane dolën triumfuan edhe ne Petrovski duke mposhtur vendasit me përmbysjen 1 me 2, duke shkuar me tej fale rezultatit te përgjithshëm 3 me 1. Ne takimin e transmetuar ne Platformen Tring me herët ne oren 18: 00 te kësaj te mërkure emocionet kane qene te mëdha. Zeniti zhbllokoi rezultatin në minutën e 69 kur pas një pasimi perfekt te Zhirkov, ishte Hulk qe me lehtësi e dërgoi topin ne rrjete me koke. Ky avantazh dha përshtypjen se kualifikuimi ne çerekfinale mund te ishte nje objektiv mese i arritshëm per ruset, por kampionet e Portugalise shënuan fillimisht golin e barazimit në minutën e 85 me anë të Gaitan , por me protagonist të madh brazilianin Jonas ndërsa në shtesë Talisca realizoi edhe golin e dyte qe fundosi përfundimisht Zenitin. Te martën siguruan kualifikimin edhe real Madrid e Wolfsburg ndërsa 4 ekipet e fundit cerekfinaliste do përcaktohen mesjavën e ardhshme.