A keni pasur ndonjëherë makthe në gjumë?

 

Nëse ato vazhdojnë dhe ju shkaktojnë panik, kryesisht sepse nuk e dini se nga vijnë, ekspertët shpjegojnë se si shkaktohen.

 

Ëndrrat, të cilat shfaqen dhe janë më intensive gjatë gjumit REM (lëvizja e shpejtë e syve), janë iluzione që kryejnë funksione dhe qëllime të ndryshme.

 

Pra, arsyet kryesore që keni ankthe gjatë gjumit janë:

Substancat, alkooli, droga, suplementet dietike

Siç konkludojnë ekspertët, ndërsa alkooli na ndihmon të flemë mirë, ne priremi të zgjohemi më shpesh në mes të natës dhe të shohim ëndrra që na shkaktojnë stres dhe përkufizohen si makthe. Ëndrrat e këqija shkaktohen edhe si reagim ndaj disa medikamenteve siç janë ilaçet kundër depresionit.

Nivelet e ngritura të neurotransmetuesve, si dopamina, shkaktojnë ndryshime në mënyrën se si ne ëndërrojmë dhe zgjasin makthet. Një shembull tjetër përfaqësues është melatonina, e cila përveçse na ndihmon të flemë, shkakton edhe makthe.

 

A hani para gjumit?

Nëse jeni mësuar të hani natën vonë dhe konkretisht pak para se të bini në jastëk, atëherë duhet të pajtoheni me faktin se do të keni makthe. Kjo është për shkak se trupi juaj po përpiqet të tresë dhe të dërgojë sinjale në trurin tuaj për të qenë më aktiv, duke rezultuar në makthe.

Sidomos nëse hani diçka pikante ose diçka që përmban sheqer, atëherë është e pamundur të mos keni një pushim të dhunshëm gjumi.

 

Stresi dhe tensioni i akumuluar

Stresi i ditës së kaluar, stresi dhe gjithë tensioni i akumuluar të çojnë në makthe të zgjatura dhe të rikthehen shpesh, për pasojë nuk të lejojnë të bësh një gjumë të qetë dhe cilësor.

Në momentin që ndodh e gjithë kjo, mendja juaj ndërgjegjeshëm riprodhon histori të pakëndshme që kthehen në skena ëndrrash po aq të pakëndshme.

 

Flini në shpinë

Hulumtimet kanë treguar se kur flemë në shpinë, priremi të kemi më shumë ankthe në gjumë. Kur flemë në këtë pozicion, kemi edhe vështirësi në frymëmarrje. Siç theksojnë ekspertët: “Kur jeni në REM, mungesa e ajrit mund të shkaktojë një makth, sikur jeni duke u ndjekur apo mbytur”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *