Uji i kripur është njohur për aftësinë e tij për të dezinfektuar dhe pastruar lëkurën që nga Egjipti i lashtë, thotë Snehal Amin. Amin, një dermatolog i certifikuar nga bordi dhe bashkëthemelues dhe Drejtor Kirurgjik i MDCS Dermatology, vazhdon të shpjegojë se po, uji i kripur është përgjegjës për ta bërë lëkurën të ndihet më e lëmuar dhe më e thatë pas një dite në plazh.

 

Kripa vepron si një eksfoliant dhe scrub mekanik, duke hequr qelizat e vdekura të lëkurës. Kjo e lë lëkurën të ndjehet më e lëmuar, më e butë dhe më e ndritshme. Nëpërmjet veprimeve osmotike, kripërat thithin toksinat dhe nxjerrin papastërtitë dhe vajin. Përmirësimi i madhësisë së poreve është një përfitim tjetër.

 

Por, përpara se të ngarkoni paketat e kripës, dijeni se larja e fytyrës me ujë të kripur duhet të rezervohet për përdorim të rastësishëm, sipas Azadeh Shirazi, MD, një dermatologe e certifikuar nga bordi në Qendrën e Dermatologjisë dhe Kirurgjisë Lazer La Jolla.

 

Padyshim, shumica e njerëzve ndoshta do të donin të kishin lëkurë më të pastër, më të butë dhe më të lëmuar, për të mos përmendur poret që duken më të vogla. Të dy ekspertët pajtohen, megjithatë, se uji i kripur funksionon më mirë për njerëzit me lëkurë të yndyrshme ose të prirur ndaj akneve edhe pse në të vërtetë mund të mos trajtojë aknet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *