Mijera njerëz kanë mbushur rrugët e qyteteve me te medha të rusisë në mbështetje të liderit të apozitës dhe kritikut i kremlinit,Aleksej Navalni, i cili u arrestua një javë më parë  në aeroportin e Moskës.

 

Demonstratat filluan në qytetin e Rusisë në lindjen e largët të vladivostok dhe u përhapën në 90 qytete në të gjithë Siberinë dhe Rusinë qendrore.

 

Protestat u përshkallëzuan me peplasje ndërsa autoritetet bënë me dije se deri më tani janë arrestuar rreth 300 persona.

 

Qindra njerëz u mblodhën në Moskë për të marshuar nga Sheshi Pushkin qendror në Kremlin.

 

Protestuesit në qytetin siberian të Yakutsk,  një nga qytetet më të ftohta në botë ku temperaturat arrijnë – 50 gradë Celsius, këkuan  lirimin e aktivistit politik.

 

Në disa qytete ruse kishte ndërprerje të telefonit celular dhe rrjetit të internetit

 

A man holds a placard reading “One for all, all for one” during a rally in support of jailed Russian opposition leader Alexei Navalny in Omsk, Russia January 23, 2021. REUTERS/Alexey Malgavko

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *