Përleshje te dhunshme mes fermerëve dhe policisë greke u shënuan kete te premte ne qendër te kryeqytetit Athine. Qindra persona te mbërritur nga i grithe vendi per te kundërshtuar reformën e pensioneve dhe rritjen e taksave, rrethuan Ministrinë e Bujqësisë dhe tentuan te hynin brenda godinës, por nuk u lejuan nga forcat e rendit. Ata qëlluan me gurë dhe shkopinj prej druri xhamat e ndërtesës. Kazanëve te mbeturinave iu vu zjarri. Policia u kundërpërgjigj me gaz lotsjellës dhe ndaloi katër protestues. Sindikata e fermerëve njoftoi mbajtjen e një greve dyditore per t’i bere presion qeverise Cipras te tërhiqet nga reforma e pensioneve. Por kryeministri shpreson te siguroje nje tjetër këst ndihme, duke plotësuar kërkesat e kreditoreve. Prej me shume se dy javësh, sindikatat e fermerëve kane bllokuar autostradat ne Greqi me traktorë, duke paralizuar trafikun. Ata kane refuzuar bisedimet me qeverinë dhe këmbëngulin ne anulimin e planit te reformës.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *