Në disa shtete të Europës janë përshkallëzuar përplasjet mes protestuesve qe kundërshtojnë masat kufizuese për pandeminë.

 

Rreth 20 mijë njerëz janë mbledhur në qytetin e Lajpcig në Gjermani. Autoritetet kanë përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën ndërsa. Shume protestues janë arrestuar nga policia.

 

 

Edhe në fqinjin jugor të Shqipërisë, Greqi, qindra qytetarë kanë protestuar kundër izolimit të dytë. 10 persona kane përfunduar ne pranga, pasi kanë goditur forcat e sigurisë me gurë e mjete te tjera të forta.

 

Protestat kundër masave janë shtrirë edhe në qytetet italiane si dhe ato britanike.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *