Presidenti i Kosoves, Hashim Thaci dhe homologu i tij serb, Alexander Vucic do te marrin pjese sot ne edicionin e 14 te forumit nderkombetar te sigurise “Globsec” i cili mbahet ne kryeqytetin sllovak, Bratislave.

Presidenti Thaci ne nje komunikim per mediat nje dite me pare beri te ditur se nuk do te kete nje takim koke me koke me presidentin Vucic, por gjithsesi ata do te referojne ne te njejtin panel mbi temen: “dialogu Kosove-Serbi” dhe “ballkani perendimor duke u larguar nga Europa”.

Forumi i Bratislaves ka filluar dje dhe do te perfundoje sot ne mbremje, duke i sherbyer diskutimit te sfidave me te cilat po perballet Europa.

Nder problematikat qe kane ngjallur debat ne forumet e kaluara bie ne sy pabarazia, revolucioni dixhital, ndryshimet klimatike, rritja e ndikimit te kompanive private si dhe konkurenca shumedimensionale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *