Leicester i italianit Ranieri humbi mundësinë e shkëputjes ne krye te renditjes teksa u bllokua ne shtëpi 2-2 me West Brumuic Albion ne sfidën e vlefshme per javën e 28 te Premier League. Nje mbrëmje ne fakt ku fati nuk ishte ne anën e te ashtuquajturave “dhelprat” te cilat preken dy here traversën, ndërsa portieri kundërshtar Foster u mohoi disa here golin me mrekullitë te tij. Te zotet e shtëpisë e nisen mjaft keq takimin kur miqtë ne minutën e 11 gjeten avantazhin me Rondon. Por ne minutën e 30, Leicester ktheu gjithçka ne baraspeshe me Drinkuoter. Ne fund te pjesës se pare pas traverses se prekur nga Vardi, vendasit kaluan per here te pare ne avantazh fale golit te King. Por pjesa e dyte filloi me barazimin e West Brom pas golit te Gardner qe mposhti portierin Gardner. Skuadra e Ranierit preku përherë te dyte traversën me Okazaki ndërsa ne 20 minutat e fundit pati vetëm nje monolog ne fushe ate te Leicester, por pa arritur te shënonin golin e fitores. Ne Carow Road, Chelsea arriti fitoren e radhës kete here ndaj Noruic me rezultatin 2-1, duke mbajtur gjalle shpresat per nje vend ne kupat e Europes sezonin e ardhshëm. Blutë u zhbllokuan pas 40 minuta loje fale brazilianit Kenedy, ndërsa Diego Costa ne fund te pjesës se pare, dyfishoi shifrat. Goli i nderit per te ashtuquajturat “kanarinat” u shënua ne minutën e 68 nga Redomond. Ne takimet e tjera Sanderland – Cristal Palace 2-2, Aston Vila – Everton 1-3 dhe Bornemouth – Sauthempton 2-0.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *