Portugalia nuk di te fitoje. Luzitanet morën barazimin e dyte radhazi ne Europe 2016, pasi u ndalen ne shifrat 0 me 0 ndaj Austrisë ne ndeshjen e grupit F. Tashme përfaqësuesja portugeze duhet te fitoje me patjetër ndeshjen e fundit ne grup kundër Hungarisë, nëse dëshiron te jete mes 16 me te mirave te kontinentit. Ashtu sikurse edhe ne sfidën hapëse ndaj Islandës, te besuarit e trajnerit Fernando Santos kane dominuar ndaj kundërshtarit te tyre, duke krijuar me shume raste per shënim, por pa qene te sakte para portës kundërshtare. Në pjesën e parë të ndeshjes në fakt ishin austriaket që i shkuan në fillim afër golit të avantazhit për të nisur pastaj Portugalia një seri sulmesh në portën kundërshtare. Ne fillim portieri Almer kryen dy pritje te bukura ndaj Nanit dhe Vierinjes dhe me pas serish Nani godet shtyllën me koke. Vetëm në fund të pjesës së parë Austria provon të bëjë diçka me Alaben nga një goditje dënimi, por pa shënuar. Edhe e dyta është një fotokopjen e pjesës së parë. Austriaket rrezikojnë të parët me pas zgjohet Ronaldo që në dy raste neutralizohet nga një super Almer. Mallkimi për Ronaldon bëhet edhe me evident në këtë europian deri tani kur përball Almer humbet edhe rastin më të mirë të ndeshjes një 11-metersh pak minuta para fundit me gjuajtjen që prek shtyllën. Si Portugalia dhe Austria i ruajnë shanset e tyre për kualifikimin në ndeshjet e fundit në grup ku duhet me patjetër që të fitojnë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *