Kampionati Portugez ka hyre ne fazën e tij me interesante dhe sa vjen e behet me drithërues. Diferenca vetëm dy pike mes Portos se vendit te pare dhe Benfikes se vendit te dyte bën qe skuadrat te paktën përkohësisht te ndërrojnë vendet ne renditje ne pritje te gabimeve te njëra-tjetrës.

 

Pak minuta ka zgjatur vendi i pare i Benfikes ne mbyllje te ndeshjes se saj te vlefshme për javën e 27 pas fitores se mundimshme ndaj Feirenses ne transferte.

 

U desh qe te përfundonin vendasit me 10 lojtarë qe Benfika te zhbllokonte rezultatin me ane te sulmuesit te sapofutur ne fushën e lojës Raul Himenez. Vetëm pak sekonda i mjaftuan meksikanit qe ta çojë topin ne rrjete por edhe te përgatisë golin e dyte qe u konkretizua nga Rafa Silva.

 

Benfika me trepikëshin e marre kapërceu Porton ne pritje te ndeshjes Derbi qe kjo e fundit luajti ne Do Dragao kundër Boavistes.

 

Por vendi i pare i Benfikes zgjati vetëm 2 minuta nga nisja e ndeshjes ne Porto. Sepse vendasit kaluan ne avantazh me ane te Felipes vetëm pas 100 sekondash nga fillimi i ndeshjes. Sergio Olivera hodhi një top bukur ne zone nga e djathta dhe Felipe me koke nuk fali.

 

Ka qëndruar ne këto shifra deri ne minutën e 62 kur Herrera rrëmbeu një top pas një gafe te portierit mik Vagner dhe e çoi ne rrjetë.

 

Porto shënoi edhe golin e trete me penallti me ane te Sergio Olivieres por gjyqtari e anuloi pas provës televizive pasi topi u prek dy here nga futbollisti ndonëse jo qëllimisht por për shkak se rreshkiti.

 

Gjithsesi Porto është serish e para me dy pike me shume se Benfika dhe me një golaverazh me te mire pozitiv se ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *