Tensioni vazhdon të jetë shumë i lartë në kufirin mes Polonisë dhe Bjellorusisë, ku mijëra emigrantë janë bllokuar prej ditësh duke kërkuar të hyjnë në Evropë.

 

Policia e Varshavës hodhi paraditen e kësaj të marte gaz lotsjellës në përgjigje të hedhjes së gurëve të emigrantëve.

 

Lajmi u konfirmia nga Ministria e Mbrojtjes e Polonisë.

 

Hapja e portave te emigranteve nga Bjellorusia ka vene ne veshtiresi te medha Polonine e cila e gjendur para kesaj situate ka paralajmeruar se do te ndertoje nje gardh qindra kilometra te gjate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *