Një politikan italian nga radhët e partisë së krahut të djathtë “Lega”, Massimo Adriatici, ka qëlluar për vdekje një emigrant maroken. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e të martës në Piazza Meardi, në Voghera,

 

Adriatici nxori armën dhe vrau marokenin 39-vjeçar pasi një konflikti në lokal. Aktualisht ai është vendosur në “arrest shtëpie”.

 

Adriatici, i cili ka licencë për armë, pretendon se marokeni, i cili ishte një emër i njohur për drejtësinë. sulmoi klienët që ndodheshin në lokal, si dhe atë vetë. Raportohet se viktima ishte në gjendje të dehur.

 

Nga ana tjetër, kreu i “Lega”, Matteo Salvini, pretendon se Adriatiku veproi në vetëmbrojtje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *