Të martën Spanja dhe Franca do të përballen ballë për ballë në Mynih në një ndeshje të denjë për një finale.

Spanja rezervoi vendin e saj në gjysmëfinale me një fitore dramatike 2-1 kundër Gjermanisë mikpritëse të turneut, përpara se Franca të mposhtte Portugalinë me penallti.

Spanja ka qenë një nga skuadrat më të mira në turne, por nuk mund të thuhet e njëjta gjë për Francën.

Skuadra e Didier Deschamps është dukur një hije e skuadrës që fitoi Kupën e Botës 2018 dhe arriti në finalen e Kupës së Botës 2022.

Çuditërisht, asnjë lojtar i vetëm francez nuk ka shënuar nga një aksion i hapur në Euro 2024. Franca ka shënuar vetëm tre gola në pesë ndeshje.

I pari ishte autogol i shënuar nga Austria, i dyti ishte një penallti e Kylian Mbappe kundër Polonisë dhe i pari ishte një autogol i shënuar nga belgu Jan Vertonghen në raundin e 16-të.

Përpara ndeshjes çerekfinale me Portugalinë, pati zëra se Deschamps do të largonte yllin e Atletico Madrid, Antoine Griezmann.

Sipas L’Equipe, Deschamps po mendon të heqë dorë nga Griezmann si pjesë e një plani për ta bërë Francën më solide në mbrojtje përballë sulmit të Spanjës.

Griezmann njeh shumë nga lojtarët e Spanjës për shkak se luan  në La Liga, por mund t’i duhet të kënaqet të shikojë të paktën pjesën e parë të ndeshjes nga stoli. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *