Rikthehet paniku ne kryeqytetin belg Bruksel, ku është shënuar nje sulm me thike ndaj forcave te policisë. Nje 43 vjeçar ka qëlluar dy agjente, duke plagosur njërin ne qafe dhe tjetrin ne stomak ne lagjen Sherbek. Nje polic i trete qe mbërriti ne vendngjarje u përplas me agresorin dhe pësoi thyerje te hundës. 43-vjecari u qellua me pas ne këmbë nga policia, qe e ndaloi dhe u transportua ne spital me ambulance. Asnjë prej policeve te plagosur nuk ka marre dëmtime te renda dhe ata ndodhen jashtë rrezikut per jetën. Prokuroret belg besojnë se ky është nje sulm terrorist. Ngjarja ndodhi disa ore pas nje alarmi per bombe pas nje telefonate anonime, qe çoi ne evakuimin e pasagjereve te Stacionit Verior te trenave ne Bruksel. Por pas kontrolleve, rezultoi se alarmi ishte fals. Belgjika ndodhet ne gjendje gatishmërie te larte, qe pas sulmeve terroriste te marsit ne aeroport dhe metro, qe shkaktuan 35 te vdekur dhe mbi 300 te plagosur.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *