Ndeshja e lamtumirës e Andrea Pirlos nga futbolli i luajtur në “San Siro” ka bërë bashkë mbi 50 kampioneve të dikurshëm të botësë së futbollit. Ronaldo “fenomeni”, Maldini, Totti, Del Piero, Shevchenko, Inzaghi, Cafu, Buffon, Lampard, Pato, Vieri, Tevez, Baggio, Cassano, Nesta, Sedorf, Gatuzo, e shumë të tjerë pa harruar trajneret Ancelotti dhe Conte kanë dhuruar një mbremje emocionuese ne prani të 50 mijë tifozeve në Milano.

 

Yjet që u ndanë kundër njëri tjetrit në dy ekipe dhuruan 14 gola për një barazim 7 me 7 dhe si gjithnjë ai që nxorri vehten në pah më shumë të tjeret ishte Inzaghi I cili nuk e kishte harruar instiktin e vrasësit para porte duke shënuar 3 gola e duke e marrë topin me vehte.

 

Momenti kulminant ishte fundi I takimit kur Pirlo la fushën I zëvëvndësuar nga djali I tij 15 vjecar I cili  po tenton të ndjekë gjurmet e të atit.

 

Më pas përshëndëtja e fundit e San Siros dhe e yjeve që kanë luajtur në krah të Pirlos I cili është etiketuar gjithnjë si “mjeshtri” për cilësite e tij të jashtëzakonshme në fushën e lojës e me një karrierë brilante me tituj të fituar tek Milan e Juventus, champions, kampionate e kupa pa lënë mënjane edhe kupën e botës me Italine në 2006.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *