Vetitë e mira të uthullës së mollës i dimë shumë mirë, por ka edhe nga ato që nuk janë aq të njohura.

 

Lexoni dhjetë vetitë e mira të uthullës së mollës që mund t’i ndjeni nëse pini një lugë çaji çdo natë para gjumit.

 

1. Trajtoni dhimbjen e fytit me uthull molle

Ka një efekt antibakterial dhe krijon një mjedis acid. Thjesht gëlltitni një lugë çaji uthull molle një orë para se të shkoni në shtrat dhe më pas një gjysmë ore tjetër para gjumit. Konsumoni lugën e fundit pak para se të shkoni në shtrat.

 

2. Largohuni nga era e pakëndshme në mëngjes

Uthulla e mollës vret bakteret dhe bacilet që shkaktojnë erën e keqe të gojës.

 

3. Rivendosni acidin në stomak duke përzier një lugë gjelle uthull molle me ujë dhe duke pirë këtë tretësirë një orë para gjumit.

 

4. Parandaloni dispepsi duke pirë një përzierje me mjaltë, një lugë çaji uthull molle dhe ujë gjysmë ore para se të shkoni në shtrat.

 

5. Sheqeri i lartë në gjak është shkaku më i zakonshëm i pagjumësisë

Uthulla e mollës rrit ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe ul nivelin e sheqerit në gjak. Pak para se të shkoni në shtrat, konsumoni dy lugë çaji uthull molle. Para se të provoni këtë metodë, konsultohuni me një mjek, veçanërisht nëse jeni duke përdorur ilaçe për diabetin.

 

6. Dhimbje barku

Hidhni një lugë çaji uthull molle në një gotë me ujë të ngrohtë dhe zgjidhja që rezulton mund të zgjidhë problemin e dhimbjeve të barkut.

 

7. Lemza mund të largohet me shijen e hidhur të uthullës së mollës, ndaj gëlltitni një lugë çaji uthull molle organike kur të filloni lemzën.

 

8. Nëse dëshironi të zgjidhni problemin me alergjitë, përzieni një lugë çaji uthull molle në një gotë me ujë dhe konsumoni këtë përzierje pak para se të shkoni në shtrat.

 

9. Nëse ndiheni të uritur para gjumit, thjesht pini një përzierje uji dhe një lugë çaji uthull molle në vend të ushqimeve me kalori.

 

10. Digjni gjithçka që keni ngrënë gjatë ditës me një pije me uthull molle!

Përbërësit: 2 lugë majdanoz të grirë, një filxhan i madh ujë, pak kanellë, pak uthull molle, një lugë çaji mjaltë, një lugë çaji xhenxhefil, lëng limoni i shtrydhur.

Përgatitja: Vendoseni ujin të vlojë, shtoni majdanozin dhe lëreni të ftohet. Kullojeni, më pas shtoni përbërësit e tjerë.

Pini këtë pije çdo natë për një orë para gjumit, për dy javë. Nëse dëshironi të vazhdoni, bëni një pushim prej të paktën tri ditësh dhe më pas përsërisni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *