Kryetari i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka thënë të enjten se me betimin e kryetarëve të rinj në komunat në veri të Kosovës, është zyrtarizuar pushtimi i katër komunave.

 

“Pushtimi nuk ka qenë kurrë situatë e përhershme në histori, andaj nuk do të jetë as në katër komunat në veri të Kosovës, dhe do të përfundojë së shpejti, megjithatë, populli serb, më shumë se pushtimin e [kryeministrit të Kosovës, Albin] Kurtit, do ta mbajë mend mënyrën e turpshme sesi demokracitë e rreme e kanë dhënë dritën e gjelbër për diçka të tillë”, ka thënë të enjten Petkoviq.

 

Kryetarët e rinj të komunave në veri të Kosovës, të gjithë shqiptarë, janë betuar më 19 dhe 25 maj.

 

Komunat në veri, Mitrovica e Veriut, Zveçani, Leposaviqi dhe Zubin Potoku, janë të banuara me shumicë serbe.

 

Kryetari i Mitrovicës së Veriut është Erden Atiq nga Lëvizja Vetëvendosje, ndërsa nënkryetare e komunës është Katarina Agjançiq nga komuniteti serb.

 

Krytari i ri i Zveçanit është Ilir Peci nga Partia Demokratike e Kosovës, dhe i Leposaviqit, Lulzim Hetemi nga Lëvizja Vetëvendosje.

 

Hetemi e ka emëruar Dragana Milletiqin si nënkryetare, nga radhët e komunitetit serb.

 

Kryetar i Zubin Potokut është Izmir Zeqiri, po ashtu, nga Partia Demokratike e Kosovës.

“Ndoshta kurrë në historinë e demokracisë nuk ka pasur zgjedhje me një dalje kaq të parëndësishme”, ka thënë Petkoviq përmes një deklarate.

 

Ai ka thënë se “serbët janë ata që duhet të vendosin për fatin e tyre kombëtar”.

 

Petkoviq ka reaguar ngjashëm edhe për betimin e Atiqit në Mitrovicë të Veriut, më 19 maj.

 

Atiq është i vetmi prej katër kryetarëve që është betuar në ndërtesën e komunës.

 

Tre të tjerët janë betuar të enjten në “ndërtesa publike”, kryesisht në fshatra të banuara me popullatë shqiptare.

Problemi i shfrytëzimit të ndërtesave komunale qëndron te fakti se ato funksionojnë nën sistemin e Serbisë, dhe kryetarët e rinj nuk kanë qasje në to.

 

Zgjedhjet lokale në veri të Kosovës janë mbajtur më 23 prill, pas dorëheqjes kolektive të serbëve nga institucionet e Kosovës, si shenjë pakënaqësie ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për riregjistrim të makinave me targa serbe në RKS – Republika e Kosovës.

 

Lista Serbe – partia më e madhe e serbëve në Kosovë – ka bërë thirrje për bojkotim të zgjedhjeve.

 

Kjo parti gëzon mbështetjen e Beogradit zyrtar.

 

Ajo ka thënë se nuk e pranon rezultatin zgjedhor.

 

Dalja në zgjedhjet e prillit ka qenë 3.47 për qind./rel

One thought on “Petkoviç dënon betimin e kryetarëve të rinj në veri të Kosovës

 1. UBB-ASHI PETKOVIÇ, SERVILI I KRIMINELIT TË LUFTËS PUTIN-RUSI, GJËJA DENON OR,
  BETIMIN E KRYETRARËVE TË RINJ SHQIPTARË NË VERI TË KOSOVËS! TI KËLYSHI MU I
  KRYEKRIMINELIT MILLOSHEVIÇ DHE PUTIN A, MENDONIT PSE E KENI OKUPUAR ME
  DHUNË DHE PERDHUNË VERIUN E KOSOVËS A; EDHE MENDONI E KËRKONI PËRMES
  NJËFARË ASOCIACIONI ËH, FRANKO FARKCIONI, QË T’RIKTHENI DHE TA RIZHBËNI O,
  SHTETËSINË DHE LIRINË E DEMOKRACINË E KOSOVËS; MOS TA RRENI VETËVETIN E
  TERË KONTINENTIN SE, KURRË E PËRJETË MË NUK DO KTHENI AS NUK DO ZHBËNI
  A JU, KA ARDHUR MOMENTI TË DENOHEJ HEJ, TERË RUSO SERBIA PËR HOLOKAUSTE
  MË GJENOCIDALE, KANIBALE, KATASTRAOFALE MBI 80% OU, TROJE POPULL KOMBI
  PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARISË; ËH, KOT KERKONI O ZOT ËH, ÇKA PO DONI
  100% TERË TROJET E SHQIPTARISË?! NGA URTIA SHQIPTARE: NUK KA PRAG O PA U
  KTHYE; OU ME GJAK, OU ME KRYE; HEJ, OU ME GJAK, OU ME KRYE!” NGA MANI USA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *