Kryeqyteti irakian Bagdad është përgjakur kete te shtune nga nje sulm kamikaz. Dhjetëra persona gjeten vdekjen e dhjetëra te tjerë u plagosen, ndërsa shënjestra e sulmit ishte nje lagje shiite. Ngjarja ndodhi ne tenden e nje tregu te populluar te qytetit ne kohen e drekës, kur nje person shpërtheu nje jelek me eksploziv. Sulmi eshte marre përsipër nga Shteti Islamik. Shume pelegrinë shiite merrnin pjese ne ritualin e përkujtimit te vrasjes se nipit te profetit Muhamed, Hysenit ne shekullin e shtate dhe sulmi u zgjodh te kryhej ne kete dite per te shkaktuar sa me shume viktima. Gjate këtij viti, sulmet me bomba te ISIS u kane marre jeten qindra njerëzve, si kundërpërgjigje per humbjen e shume territoreve ne Irak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *