Deputeti i LSI, Petrit Vasili thotë se Rilindja përdor në mënyrë kriminale pandeminë për pushtetin e saj.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Vasili ka renditur disa fakte ndëersa shkruan se qeveria po bën propagandë me pandeminë. Sipas tij, shqiptarët i kuptojne te gjitha, prandaj duhet të revoltohen më shumë se kurrë.

Postimi i plotë:

Vazjdon perdorimi kriminal i Pandemise nga rilindja!
Rilindja perdor ne menyre kriminale Pandemine per pushtetin e saj dhe vetem ben propagande e demagogji me te.
Faktet flasin vete!
1.Ndersa shqiptaret paguajne per Pandemine nga xhepat e tyre te varfer 150 milione euro qeveria nuk rimburson as 250 mije euro.
Pra qeveria rimburson 600 here me pak se sa eshte minimumi i nevojave per trajtim mjeksor.
2.Ndersa Shqiperia ishte ne kulmin e Pandemise dhe qeveria izolonte qytetaret me autoblinda asnje lek nuk ju rimbursohej shqiptareve, qe po harxhonin miliona euro nga xhepat e tyre per te mbrojtur jeten dhe shendetin.
Edhe vendimi per gjoja rimbursimin u mor plot gjashte muaj me vone, ne nentor 2020, nderkohe qe Pandemia po bente kerdine.
3.Ne kulmin e vales se pare te Pandemise, ne Gjendjen e Jashtezakonshme ne 17 maj 2020 u prish Teatri nga qindra e qindra forca policie duke dhunuar çdo rregull per mbrojtjen nga pandemia.
4.Ne 19 prill u ndaluan te merrnin pjese ne zgjedhje mijra shqiptare nga Greqia dhe u perdor si shkak gjoja Pandemia.
Kur ndalimi u hoq pas dy javesh ne tre maj Greqia kishte raste dyfish me shume se ne 19 prill nga 1800 raste ne 3400 raste te dokumentuara boterisht.
5.Ne veren e ketij viti ndersa ne Kosove arriten 2400 raste ne dite dhe vdekje 37 nuk u mor asnje mase kontrolli apo mbyllje, ndersa ne 6 shtator kur gjoja u moren masat per kontroll ne kufi rastet ne Kosove ishin 60% me pak.
6.Qeveria teston per Covid tre here me pak se Kosova, duke fshehur te verteten e rasteve te infektuara.
7.Qeveria fshehu mbi 15 mije vdekje te shqiptareve, te cilat u konfirmuan boterisht nga institucionet europiane vetem per te bere propagande me shifra te rreme.
8.Dje ne Parlament ne seance plenare salla kishte ne teresine e saj rreth 200 persona dhe vazhdoi punen, ndersa Komisionet Parlamentare ku numri eshte 10 here me i vogel rilindja perdor serish pandemine dhe vendos te behen on line per te zbehur e shuar debatin parlamentar.
Per mentalitetin kriminal te rilindjes Pandemia eshte vetem nje sebep per ta perdorur kundra shqiptareve, kundra jetes e shendetit te tyre dhe ne funksion te pushtetit te paligjshem te saj.
Shqiptaret i kuptojne te gjitha, prandaj me te revoltuar se kurre, sepse rindja nuk kursen as jeten e shendetin e tyre per qellimet e saj te mbrapshta e te errta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *