Presidentja e Komisionit, Ursula von der Leyen, përjashtoi mundësinë e bashkëpunimit me “miqtë e Putinit” në parlamentin e ardhshëm të BE-së.

Dy ditë pasi njoftoi se do të kërkonte një mandat të dytë, ajo ia bëri të qarta qëllimet e saj kujtdo që kishte lidhje të ngushta me Kremlinin.

“Ata që mbrojnë vlerat tona kundër miqve të Putinit janë ata me të cilët dua të punoj”, u tha von der Leyen gazetarëve në Bruksel së bashku me kreun e Partisë Popullore Evropiane të qendrës së djathtë dhe bashkatdhetarin e saj Manfred Weber.

“Ata që mbrojnë vlerat tona kundër miqve të Putinit janë ata me të cilët dua të punoj”, shtoi ajo.

Von der Leyen vendosi një “vijë të kuqe” për partitë e perceptuara si pro-ruse.

“Është e rëndësishme të punohet me pro-evropianë, pro-NATO, ukrainas, mbështetës të qartë të vlerave tona demokratike. Me miqtë e Putinit është e pamundur”, tha ajo.

Megjithatë, sondazhet e opinionit tregojnë se partitë e ekstremit të djathtë do të bëjnë një rritje të madhe në zgjedhjet evropiane të qershorit, duke lënë anash partitë e majta dhe të qendrës së majtë. Një nga dy blloqet e së djathtës ekstreme të parlamentit, Identiteti dhe Demokracia (ID), përfshin një numër partish që shihen si miqësore me regjimin e Putinit, të tilla si Alarm Kombëtar i  ekstremit të djathtë francez të Marine Le Pen dhe Lega e Italisë nga Matteo Salvini. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *