Për herë të parë në Shqipëri shoferët i janë nënshtrat testit të drogës.

 

Policia e Shtetit njoftopn se një 25-vjeçar është arretsuar, pais nga testi rezultoi se drejtonte automjetin në efektin e lëndëve narkotike. Policia sqaron se gjatë kontrolleve policore është ndaluar drejtuesi J. Ç., 25 vjeç, të cilit gjatë kontrollit fizik iu gjet dhe iu sekuestrua një sasi lënde e dyshuar narkotike cannabis sativa.

 

Nisur nga ky fakt, shërbimet e Policisë Rrugore i kanë bërë testin e drogës, me *aparatin AquilaScan*. Pas testit, rezultoi se 25-vjeçari drejtonte automjetin nën efektin e lëndëve narkotike. Në përfundim të veprimeve procedurale, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit J. Ç., për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”.

 

Gjithashtu, këtij shtetasi iu pezullua leja e drejtimit dhe iu vendos masa administrative 15.000 lekë të rinj, për shkeljen e nenit 185 të parashikuar nga Kodi Rrugor, *“Drejtimi i mjetit nën efektin e lëndëve droguese”, matur për herë të parë me aparatin drogëtestues të markës “AquilaScan”.*

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *