Pak kohe nga tragjedia e Nises, ku gjeten vdekjen 84 vete, Franca është tronditur nga nje tjetër ngjarje e rende, te kryer nga Shteti Islamik. Dy persona me thika kane hyre ne nje kishe ne qytetin Saint-Etienne-du-Rouvray, ku kane marre peng 5 persona, priftin, dy murgesha dhe dy besimtare. Me pas ata i kane prere fytin priftit te identifikuar si Jacques Hamel, 86 vjeç. Policia rrethoi kishën dhe pas nje operacioni ekzekutoi dy pengmarrësit. Njeri nga pengjet mori plage te renda dhe ndodhet ne gjendje te kritike ne spital. Sulmuesit kane hyre nga dera e prapme e saj gjate kohës qe mbahej mesha. Nje murgeshe ka mundur te largohet dhe ka dhëne alarmin. Ne momentin e sulmit me thika pengmarrësit kane thirrur Zoti është i madh. Agjencia e lajmeve Amak e lidhur me ISIS ne nje deklarate theksoi se sulmi është kryer nga ushtare te shtetit islamik ne përgjigje te thirrjeve per te sulmuar shtetet qe janë pjese e koalicionit qe e lufton. Presidenti Hollonde nga vendngjarja e dënoi kete sulm te rende, te kryer nga dy terroriste ne emër te shtetit islamik.

Ky komunitet është prekur nga vrasja e priftit, e kryer nga dy terroriste ne emër te shtetit islamik. Ndërhyrja e shpejte e policisë parandaloi humbjen e jeteve te tjera. Franca duhet te luftoje kundër ISIS me te gjitha mënyrat”.

Nje nga dy pengmarrësit rezultonte i përfshire ne listën e personave nen vëzhgim me rrezikshmëri per sulme terroriste, e njohur si lista S. Kjo ngjarje po hetohet nga prokuroria franceze e antiterrorit. Akti barbar i vrasjes se priftit katolik dhe pengmarrës ne kishte është dënuar edhe nga Vatikani.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *