Seanca plenare e të premtes ka nisur me debate mes mazhorancës dhe opozitës.

 

Shkak I debateve në ndryshim nga herët e tjera është bërë ish-ministi i Financave në kohën e PD, Ridvan Bode.

 

Kreu I grupit parlametar i PD, Edmond Spaho që të mos futet në rendin e ditës çështja e anëtarëve të Këshillit të Bankës së Shqipërisë.

 

Nga foltorja e Kuvendit, Spaho akuzoi ish-ministrin Ridvan Bode se nuk është përfaqësues I PD por është vënë në shërbim të Edi Ramës.

 

Sipas Spahos PD nuk do të pranojë që maxhoranca të zgjedhë në vendin e tyre, se cilët kandidatë do të emërohen në institucione të caktuara, ndërkohë që nuk ka pasur propozim nga pakica.

 

“Ju në mënyrë autoritaristë pa respektuar jo traditat, por as rregulla të rregullores e futet këtë në rendin e ditës dhe po votoni ata që doni ju edhe në emër të opozitës prandaj e kundërshtojmë. Ridvan Bode nuk është përfaqësues i Partisë Demokratike, por përfaqëson Edi Ramën”

 

Kuvendi miratoi mbrëmjen e të enjtes kadnidaturat e Ridvan Bodes, Suela Popës, Edlira Luçit, Artan Hoxhës dhe Luljeta Minxhozit, ndërsa kandiati Arben Malaj nuk u miratua per faktin se sipas kreut te Komisioni te Ekonomise Erjon Braçe, ai duhet te zhvilloje si fillim seancen degjimore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *